Načo sú dobré vibračné dosky?

Pevná a stabilná pôda je základom pre každú stavbu alebo plochu, ktorá bude zaťažená pri svojej prevádzke.

Pevný a stabilný podklad

Pri rôznych stavebných činnostiach je podstatné aby bol povrch stabilný a pevný. Na dosiahnutie tohto stavu povrchu sa využíva vibračná technika. Cieľom je teda dosiahnuť kompaktnú a pevnú pôdu, ktorá bude slúžiť ako pevný základ. Z technického hľadiska je zhutňovanie pôdy odstránením vzduchových dutín z pôdy silou. S menším počtom vzduchových dutín sa pôda stáva hustejšou a je schopná udržať väčšiu váhu.

Zhutňovanie

Zhutňovanie plôch prostredníctvom vibračnej techniky je metóda, ktorá slúži na zvýšenie hustoty, pevnosti a tuhosti plochy. Veľmi často sa používa v cestnom a leteckom priemysle, kde je podstatné aby používaná podkladová plocha pod plytkými základmi, ako je zem, piesok alebo štrk bola pevná. Rovnako sa používa aj v stavebnom priemysle, kde je rovnako podstatné mať pevný povrch. Či už ide o podklad pre budovy alebo parkoviská, prípadne chodníky.

Typy strojov na zhutňovanie

Zhutňovanie podkladového povrchu je možné vykonať rôznymi typmi zariadení:

      • vibračné dosky
      • vibračné nohy
      • vibračné valce.

Vibračné dosky a nohy sú veľmi podobné. Pre zhutnenie menších plôch stačia práve vibračné dosky alebo nohy. Vibračné nohy sú vhodné na zhutnenie hlinenej plochy. Vibračné dosky na zhutnenie pieskovej alebo štrkovej plochy. Tieto stroje nájdu využitie aj v záhradníctve, kde je potrebné mať napríklad pod trávnikom spevnenú plochu. Ak prerábate záhradu a potrebujete menšie stroje, ako je minibager alebo vibračná noha, stačí si ich požičať a máte po probléme. Menšie podniky, respektíve živnostníci, ktorí si nemôžu dovoliť veľké investície si môžu u nás prenajať túto techniku.

Pri pohybe dopredu vibračná doska vytvára tlak a zaťaženie s použitím vibrácií s vysokou frekvenciou, ktoré opätovne usporadúvajú zrná podkladového materiálu do hustejšieho a pevnejšieho stavu.

Pre väčšie plochy alebo projekty sa využívajú vibračné valce. Tie ušetria čas a svojou funkčnosťou, silou a váhou sú výhodnejšie ako vibračné dosky alebo nohy. Vibračné valce sú vhodné aj do ťažkých pôdnych podmienok a na projekty, ktoré zahŕňajú veľké a ťažké konštrukcie.

Hutniacu techniku si môžete požičať tu

Súvisiace články